Kako se rodila ideja za zlatiborsku Gold gondolu, kako je tekla gradnja i koje su osnovne karakteristike najduže panoramske gondole na svetu saznali su učesnici 9. Bubijade kroz postavku fotografija i tekstova izloženih u Auto-kampu. Ljubav prema druženju i „bubama“ okupila je oko 170 gostiju iz regiona i Evrope kako bi prikazali svoje ljubimce, a posebno iskustvo za njih bila je vožnja Gold gondolom.
Izložba je privukla pažnju fotografijama na kojima se vide faze gradnje gondole, entuzijazam lokalnog stanovništva, dečački san o nastanku gondole čuvenog pesnika Ljubivoja Ršumovića – od lakomice do gondole, samu instalaciju, kao i ponudu.
Iako su obišli mnogo zemalja i turističkih atrakcija, vlasnici unikatnih Volksvagena se slažu da je gondola jedinstvena turistička atrakcija koja pruža potpuno novo iskustvo boravka na Zlatiboru. To možda nije ni čudo jer su kabine Gold gondole jednako udobne kao enterijer čuvenih folcika.
„Puno smo putovali, puno videli i doživeli, ali vožnja gondolom mi je u prva tri najveća doživljaja u životu. To je predivan doživljaj i možda se rečima ne može opisati. Iz kabine se vidi koliko je Zlatibor veliki i lep. Ako se voziš autom preko Zlatibora nije baš pravi doživljaj, ali gondolom može dosta toga da se vidi. Sa Tornika smo imali prelep pogled ka Crnoj Gori, Tari, Drini...“, rekao je Darko Borovnik iz Slovenije.
„Prelepo je i stvarno impozantno i dobro je tehnološki rešeno. Najlepši deo je prelazak preko Ribničkog jezera i prizor velikog uspona pred Tornik, kao i povratak sa Tornika prema jezeru i međustanica na kojoj su postavljene ležaljke da posetioci odmore. Nismo do sad nikad videli kolika su prostranstva Zlatibora dok se nismo vozili gondolom“, rekao je Zlatko Janković iz Crne Gore.
„Sve mi se dopalo tokom vožnje. Već sam šesti put na Zlatiboru, ali Gold gondola je atrakcija kakve nema u svetu jer je najduža“, rekao je Danijel Jelen iz Slovenije.
Šarene „bube“ su se ponovo vozile Zlatiborom posle četiri godine pauze zbog korona virusa, a stigle su iz Bosne i Hercegovine, Slovenije, Makedonije, Hrvatske, Italije, Mađarske, Crne Gore, Nemačke i Rumunije.
Manifestacija je nastala iz ljubavi prema starim automobilima, ali je prerasla u druženje i sada su, prema rečima organizatora, velika porodica. Za njih su bube ne samo automobili, već i simbol jednog srećnog vremena.
„Taj auto je, za mene, dizajnerski najveći pogodak. Nacrtan je 1936. godine i dan danas je zanimljiv svim generacijama kada ga vide na ulici što je često prorpaćeno osmehom. Svi oni koji ih voze imaju druge moderne automobile, ali za njih je „buba” kao kućni ljubimac”, rekao je Željko Šmakić iz Buba kluba Srbije.
Ovogodišnju manifestaciju obogatio je svečani defile kroz početnu stanicu Gold gondole na kojoj se zašarenilo oko 60 buba unoseći retro atmosferu u samom centru Zlatibora. Naredne godine održaće se jubilarna 10. Bubijada za koju iz organizacije najavljuju specijalan program.